Bezpieczeństwo w sieci

BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

INTERNET w obecnej dobie technologii informacyjnej, jest oggromnym źródłem informacji.  Jednakże wiąże się z nim również poważne zagrożenia, jak wykorzystywanie seksualne dzieci lub przemoc rówieśnicza online.

Nauczycielu, Rodzicu pokaż dziecku, że nie wszyscy w sieci są dobrzy, że pozornie serdeczny znajomy z sieci upominający się o zdjęcia lub spotkanie, może okazać się niebezpiecznym przestępcą.

Dla wielu rodziców dziecko siedzące w domu przed monitorem komputera to gwarancja jego bezpieczeństwa. Nic bardziej mylnego, bo chociaż w tej sytuacji trudno o guza czy podrapane kolana, dziecko może paść ofiarą cyberprzemocy ze strony rówieśników, natknąć się na niewłaściwe i niebezpieczne dla jego psychiki treści internetowe, stać się ofiarą internetowego przestępcy lub po prostu wpaść w uzależnienie, które odbije się na jego zdrowiu i relacjach społecznych.

Rozmawiaj z dzieckiem, bądź obecny w jego życiu – również tym wirtualnym. Zadbaj o dziecko, a potem naucz je dbać o siebie. To najskuteczniejszy sposób, by zapewnić mu bezpieczeństwo w Internecie.

p. Emilia Karska   DZIECKO W SIECI- KONIECZNIE OBEJRZYJ

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

1. Ustal z dzieckiem zasady korzystania z sieci adekwatne do jego wieku, takie jak: maksymalny czas spędzany w sieci, serwisy i strony internetowe, które może odwiedzać, sposoby reagowania na niebezpieczne sytuacje.
  2. Umieść komputer w powszechnie dostępnym miejscu w domu. Bądź obok swojego dziecka, kiedy surfuje po Internecie.
  3. Naucz dziecko zasady ograniczonego zaufania do osób i treści, na które trafia w sieci. Jeśli  dopuszczasz możliwość kontaktów dziecka z osobami poznanymi w Internecie, kontroluj te znajomości. Reaguj na wszelkie podejrzane sytuacje! Zapewnij dziecko, że w sytuacji zagrożenia zawsze może liczyć na Twoją pomoc!
  4. Naucz dziecko chronić prywatność. Jeżeli zgadzasz się na korzystanie przez dziecko z serwisów społecznościowych, pomóż mu stworzyć bezpieczny profi, maksymalnie chroniący jego prywatność.
  5. Przekonaj dziecko, by zawsze konsultowało z Tobą materiały, które publikuje w Internecie. Naucz je rozwagi w takich sytuacjach.
  6. Nie narażaj dziecka, publikując bezkrytycznie jego zdjęcia w sieci, które mogą one natychmiast trafić do kolekcji pedofila.
  7. Chroń komputer dziecka przed niewłaściwymi treściami. Upewnij się, że na komputerze Twojego dziecka działa zaktualizowany program antywirusowy i zapora sieciowa. Korzystaj  z programów kontroli rodzicielskiej. Pamiętaj jednak, że żaden program nie jest w stanie zastąpić uwagi rodzica.
  8. Upewnij się, że Twoje dziecko korzysta z gier adekwatnych do jego wieku.
  9. Naucz dziecko szacunku dla innych internautów i przekonaj je, że nawet pozornie niewinne żarty potrafią bardzo krzywdzić.
  10. Czy wiesz jak reagować na przejawy cyberprzemocy?
  11. a) Zajrzyj pod adres org.pli dowiedz się, na jaką pomoc możesz liczyć ze strony jego konsultantów.
  12. b)  Dowiedz się więcej na temat zagrożeń na stronie dzieckowsieci.fdn.pl.
  13. c) Zajrzyj na stronę dyzurnet.pl

W sytuacji, kiedy podejrzewasz, że Twoje dziecko padło ofiarą internetowego przestępcy lub nie wiesz, jak zareagować na jakąś sytuację dotyczącą Twojego dziecka, a związaną z Internetem, szukaj pomocy na stronie Helpline.org.pl lub pod numerem 800 100 100.

Możesz również zgłosić to w szkole u dyrektora szkoły Twojego dziecka lub wychowawcy czy pedagoga.

Strony edukacyjne:

Zgłoś nielegalne treści - http://www.dyzurnet.pl/

Elementarz dla rodziców i dzieci

Podstawowe informacje  o bezpiecznym Internecie dla rodziców

Rodzice: kurs e-learning Dziecko w Sieci

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie

Bezpieczeństwo w sieci (porady UPC)