Giganty mocy

Utworzono dnia 04.11.2021

W dniu 27 października uczniowie klasy VIII b , VII a, VII b udali się na wycieczkę do interaktywnego muzeum o węglu i energii „Giganty Mocy „ w Bełchatowie. Uczniowie w sposób multimedialny obserwowali proces wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem węgla brunatnego, wydobywanego i przetwarzanego przez  bełchatowskie giganty mocy, tj. kopalnię węgla brunatnego i elektrownię konwencjonalną. „Spacerowali” po dnie morza i odwiedzili las tropikalny, dowiadując się przy tym o poszczególnych fazach formowania się złóż węgla brunatnego, eksperymentowali w generatorze odpowiedzialnym za wytwarzanie prądu, sterowali procesem wytwarzania energii oraz podziwiali szczątki mamuta, żyjącego niegdyś na obszarze dzisiejszej odkrywki węgla brunatnego w Bełchatowie. Brali też udział w warsztatach edukacyjnych, stanowiących doskonałe uzupełnienie wiedzy zdobywanej w szkole.  Były to warsztaty:

„Mikroświat w mikroskali” – uczniowie poznali parametry i funkcje cyfrowych kamer mikroskopowych oraz ich oprogramowanie, przeprowadzali obserwacje przy jego wykorzystaniu.

„Pod napięciem”- uczniowie poznali aparaturę pomiarową i nauczyli  się korzystać z multimetru,  dowiedzieli się czym są rezystory oraz jakie są podstawy ich oznaczeń,
nauczyli się  jak w praktyce używać rezystorów w obwodach elektrycznych, zbadali działanie elementów elektronicznych takich jak diody czy kondensatory, sprawdzili doświadczalnie prawo Ohma oraz nauczyli się  się korzystać z płytki stykowej. Wszystko wypróbowali w praktyce.

Ostatnim punktem wycieczki były tarasy widokowe.  Niezapomniany widok na odkrywkę kopalni węgla brunatnego oraz elektrownię rozpościera się w Żłobnicy Gigantyczna odkrywka to ogromna „dziura”  z pozornie małymi – wielkości dziecięcych zabawek – a w rzeczywistości ogromnymi maszynami służącymi do wydobycia, zwałowania i transportu nakładu węgla. Redakcja: p. Monika Kowalczyk

Giganty mocy

Utworzono dnia 04.11.2021, 07:18