Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa w Goszczanowie

Nasza Mała Ojczyzna

   GMINA GOSZCZANÓW – NASZA MAŁA OJCZYZNA

Opowieść o Gminie Goszczanów mogłaby być ciekawą bajką... Dawno, dawno, temu, a prawdopodobnie w okolicach 1666 roku, powstał w Goszczanowie kościół św. Marcina i św. Stanisława Biskupa i Męczennika ze swoją piękną legendą o Turczynkach i Stanisławie Poniatowskim, niczym baśń tysiąca i jednej nocy. Z drugiej zaś strony, jest to kościół mojego dzieciństwa. Wszystkie ważniejsze wydarzenia tam się odbywały, bo w każdą niedzielę zazwyczaj byłam w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Lipiczu, który na pewno chociażby ze słyszenia kojarzycie. Stąd też znalazły się na moich pracach.

   Szkoła Podstawowa w Lipiczu była pierwszą szkołą, z którą miałam styczność od najmłodszych lat, jednak Szkoła Podstawowa w Goszczanowie stała się drugą, gdzie powstało właśnie gimnazjum po reformie. W czasach mojej edukacji nowszej części budynków jeszcze nie było. Przed głównym wejściem był wąski chodnik, a do drzwi szatni prowadziły szpalery róż po obu stronach. Tutaj był całkiem inny świat, rządzący się swoimi prawami, mający swoje zwyczaje i nawet nawyki. Nauczyciele doskonale zmierzyli się z nowym rodzajem szkoły, zawsze życzliwi i pomocni, by odnaleźć się w nieznanej wszystkim rzeczywistości.

  Do dzisiejszego dnia pamiętam swój pierwszy dzień, gdzie pachniały świeżo malowane ściany, twarze ze sąsiednich ławek i nauczycieli, którzy potrafili wiele od nas wymagać, co przełożyło się potem na naszą przyszłość. Istniała również odrębna klasa gimnazjalna w Chlewie, często towarzysząca nam podczas zabaw dyskotekowych. W Gminnym Centrum Kultury, które kiedyś nieco inaczej wyglądało, odbyło się huczne zakończenie nauki.

  Dziś minęło już wiele lat, ale jest z tamtych czasów wiele rzeczy, których nie da się zapomnieć. Jest też wiele miejsc, które warto uwieczniać, gdyż w ten sposób można wrócić do wspomnień z dzieciństwa i wczesnej młodości.


Gmina Goszczanów - Nasza Mała Ojczyzna 
 
tu gdzie Swędrnia się smukła wije
i Turczynki w podziemiach sieją postrach,
tu gdzie całym sercem swoim żyjesz,
i niebieski w polu rośnie modrak,

tu nasza mała ojczyzna z herbem
niebiesko - czerwono - białym,
tu na wzgórzu pod lipą i dębem,
Poniatowski kościół niegdyś postawił,

I tu szkoła rodzima Twoja pierwsza,
pod Jana Pawła II- giego imieniem,
gdzie się uczysz hymnów, liter i wiersza,
i w przyszłość wielką pokładasz nadzieję,

pierwszych przyjaciół tu kiedyś zostawisz,
w Lipiczu, Ziemięcinie, Kaszewie lub Chlewie,
i w dorosłość daleką wyjedziesz świat naprawić
Lecz stąd najlepsze zabierzesz wspomnienie. 

  Zbiór rycin regionu goszczanowskiego powstał w Poznaniu, w mieście słynnych koziołków trykających się w ratuszowej wieży na Starym Rynku. Początkowym założeniem było utworzenie cyklu ilustracji z miejsc, które miałam możliwość zobaczyć, jako alternatywa podróży po znajomych mi miejscach w Polsce. Miało się to stać odskocznią od głównego tematu wydarzeń w ostatnich tygodniach związanych z pandemią. Ryciny związane z Gminą Goszczanów są jedynie częścią większej serii.

  Idea powstania wątku „Naszej Małej Ojczyzny” na tejże stronie internetowej wyszła od pedagogów szkoły, stąd też serdeczne podziękowania za pomysł, inicjatywę udostępnienia i oprawę techniczną materiałów. 

Na poniższych ilustracjach, które przedstawiam można zobaczyć obiekty architektoniczne znajdujące się w Gminie Goszczanów.

Autorka rycin i absolwent szkoły. Ewelina Jędrzejczak" Pozdrawiam

Rys.1. Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła widziany od zachodniej strony. Jest to kaplica pobudowana w 1984 roku czyli w czasach komunistycznych, gdzie jak wiadomo nie zawsze było to możliwe. Ksiądz kanonik Zdzisław Król zdołał zbudować świątynię mającą służyć jako salka katechetyczna, na ziemiach podarowanych przez jednego z mieszkańców wsi. Przez długie lata była wydzielona mała sala, gdzie dzieci przychodziły ze szkoły na religię

Rys.2. Gminny Ośrodek Kultury, który błyskawicznie się przeobrażał w ostatnich latach. Funkcjonuje tu również Gminna Ochotnicza Straż Pożarna. Jest to instytucja prężnie się rozwijająca. Działają tu Parafialno-Gminna orkiestra dęta, kapela ludowa, zespół taneczny i artystyczny niejednokrotnie osiągające wysokie noty w przeróżnych konkursach.

Rys. 3. Kaplica Cmentarna św. Jana Chrzciciela pobudowaną w 2000 roku. Niby nowoczesna, ale subtelna świątynia ze ścianami pokrytymi cegłą klinkierową w kolorze czerwonym.

Rys. 4-7. Kościół parafialny św. Marcina i Stanisława Biskupa i Męczennika w Goszczanowie z różnych perspektyw. Drzewa otaczające tą niezwykłą świątynię to prawdopodobnie lipy.



Rys. 8. Kościół znajdujący się w Chlewie i nosi wezwanie św. Benedykta Opata.

Rys. 9.  Pozostając w tej miejscowości  widać tu  Szkołę Podstawową im. Stefana Wyszyńskiego.

Rys. 10. Szkoła Podstawowa w Goszczanowie 

Rys. 11. Tutaj coś o czym nie miałam pojęcia, że w naszych stronach istnieje. Mowa o Kaplicy ariańskiej, przypuszczam, iż barokowej w Świnicach Kaliskich. Swojego czasu był tutaj dwór, a cała wieś była własnością szlachecką Jabłkowskich. Szkoda, że założenie dworskie nie przetrwało, a kapliczka stoi w ruinie.

Rys. 12. Pałac w Sulmowie, usytuowany wśród stawów i gęsto obsadzonych drzew przed wieloma laty. Podobnie jak kapliczka w Świnicach może ulec całkowitemu zniszczeniu, co byłoby zasmucające dla miłośników historii w regionie.

 Rys. 13. Na szczęście jest pewien dwór, który przetrwał w niesamowitym stanie do dziś. Mowa o Dworku w Stojanowie. W latach 80 weszło w posiadanie prywatne. Jest to budynek neoklasycystyczny z połowy XIX wieku. Posiada ozdobny ganek.  

Zabytkowa plebania w Goszczanowie.

Kościół Benedykta Opata w Chlewie


Szkoła Podstawowa w Lipiczu


Ważne komunikaty

Kontakt do szkoły

Tel: 43-8297004

email: spgoszczanow@wp.pl

DYREKTOR

502989841

W-CE Dyrektor

502990564

Zdjęcia naszych uczniów w zakładce "NASI UCZNIOWIE"

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny