Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Utworzono dnia 04.03.2024

Od 01.03.2011 r. obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym dniu oddajemy hołd żołnierzom, którzy po II wojnie światowej kontynuowali walkę o niepodległość. Dla wielu Polaków rok 1945 nie był końcem wojny. ZSRR i podporządkowani im komuniści prowadzili politykę niewolenia Polski. Ponad 25 tysięcy Żołnierzy Wyklętych zapłaciło śmiercią za marzenia o wolności.

W dniu 4 marca 2024 r. w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Goszczanowie odbył się apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy VI a i VI b wraz z wychowawczyniami, panią Aleksandrą Dulaj i panią Aleksandrą Gaj-Brodziak, o oprawę muzyczną zadbał pan Jacek Kosowski.

W trakcie apelu uczniowie przybliżyli zebranym sylwetki bohaterskich żołnierzy, którzy walczyli o niepodległą Polskę. Scenariusz został wzbogacony wzruszającymi wierszami i prezentacjami, dotyczył przedstawienia czasu, zasięgu, zakresu walk zbrojnych i politycznych Polaków o suwerenność po zakończeniu II wojny światowej. Zagadnienia związane były z ruchem niepodległościowym, który jest niezwykle istotny w kształtowaniu postaw patriotycznych młodego pokolenia. Uczniowie dowiedzieli się m.in. dlaczego żołnierze rozwiązanych oddziałów Armii Krajowej i innych organizacji zbrojnych kontynuowali walkę. Przedstawiono zakres represji stosowanej na ludności cywilnej, żołnierzach podziemia i duchowieństwie przez sowieckie oddziały NKWD. Społeczność szkolna uzyskała odpowiedź na pytanie dlaczego tych żołnierzy nazywamy żołnierzami wyklętymi albo żołnierzami niezłomnymi.

Redakcja: Aleksandra Dulaj

Zbigniew Herbert

WILKI

Ponieważ żyli prawem wilka

Historia o nich głucho milczy

Pozostał po nich w białym śniegu

Żółtawy mocz i ślad ich wilczy.

Przegrali bój we własnym domu

Kędy zawiewał sypki śnieg

Nie było komu z łap wyjmować cierni

I gładzić ich zmierzwioną sierść.

Nie opłakała ich Elektra

Nie pogrzebała Antygona

I będą tak przez całą wieczność

We własnym domu wiecznie konać

Ponieważ żyli prawem wilka

Historia o nich głucho milczy

Pozostał po nich w kopnym śniegu

Ich gniew, ich rozpacz i ślad ich wilczy.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Utworzono dnia 13.03.2024, 12:33

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.